Jak przebiega montaż zamka nawierzchniowego (wierzchniego)? Można powiedzieć, że bez większych problemów. Choć wiele osób decyduje się na pomoc wykwalifikowanego ślusarza, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować dokonać tego samodzielnie. Ten mały poradnik przeprowadzi Cię krok po kroku przez montaż zamka nawierzchniowego.
Montaż zamka nawierzchniowego ? dlaczego warto
Nawierzchniowe są nieco słabszym zabezpieczeniem niż wpuszczane, choć z drugiej strony ich zastosowanie wzmacnia drzwi i pozwala cieszyć się większym bezpieczeństwem. Wygodne w codziennym użyciu, zdobyły zasłużoną popularność i dostrzegamy je zarówno w domach, jak i mieszkaniach.
Już na etapie zakupów należy zachować czujność. Przecież model nawierzchniowy musi odpowiadać kierunkowi otwierania drzwi, ponieważ produkuje się warianty ?na prawo? i ?na lewo?, choć istnieją także modele przestawne oraz uniwersalne. Swoją drogą, jeżeli pomylisz zamki i kupisz niewłaściwy, tj. ?do lewego kierunku? zamiast ?do prawego kierunku?, możesz spróbować przełożyć zapadkę, co rozwiąże problem. Lepiej mieć się jednak na baczności.
Zainstaluj nowy najlepiej na wysokości około 135 centymetrów. Składa się z ważnych dla bezpieczeństwa mechanizmów, pokrętła, wkładki cylindrycznej… Przyjrzysz się im dokładnie w trakcie samodzielnego montażu. W zależności od tego, czy masz drzwi stalowe, czy drewniane, przygotuj odpowiednie wiertła. A zresztą ? do wielu dobrych produktów jest dołączona szczegółowa instrukcja, dzięki czemu montaż nie jest taki trudny, jak może się wydawać. Zaczynamy!
1. Przygotuj szablon
Zamki nawierzchniowe zazwyczaj zawierają w komplecie specjalny szablon, ale jego odwzorowanie i samodzielne przygotowanie również nie powinno być utrudnieniem. Ważne, żeby odrysować go od tej strony, od którego go przykręcasz. W szablonie wytnij odpowiednie otwory ? na śruby i wkładkę.
2. Nie zapomnij o tym, że…
?zamek mocuje się blisko krawędzi skrzydła.
3. Zaznacz miejsca na odwiert
Po wewnętrznej stronie skrzydła, korzystając z naklejonego szablonu, zaznacz miejsce, w którym trzeba wiercić otwory na wkładkę cylindryczną oraz śruby do mocowania.
4. Sięgnij po wiertła
Oczywiście adekwatne do średnicy śrub ? pora wykonać odwiert.
5. Skorzystaj z małego wiertła
Przewierć się przez skrzydło, przygotowując niewielki otwór na wkładkę cylindryczną.
6. Otwornica wchodzi do gry
Otwornica i wiertło pilotujące pozwalają wyciąć w skrzydle specjalny otwór. Lepiej zacząć od wewnątrz i dokończyć od zewnątrz ? efekt będzie estetyczniejszy niż zaczynając od zewnątrz.
7. Pora na konkret
Teraz możesz już przykręcić zamek po wewnętrznej stronie skrzydła, a także przełożyć wkładkę cylindryczną i przykręcić ją śrubami. W zależności od zabezpieczenia może być konieczne dodatkowe nawiercenie otworów na płytkę maskującą.
8. A co z gniazdem zaczepu
Nieodłącznym elementem zabezpieczeń nawierzchniowych jest gniazdo zaczepu, czyli element, w który wsuwa się rygiel. Dlatego dokładnie oceń odległość montażu, oczywiście w osi ościeżnicy, niedaleko krawędzi. Przy haczeniu czasami trzeba użyć stalowych płytek. Jeżeli wszystko pasuje, pora na wiercenie i przykręcanie. Pozostaje jedynie sprawdzić funkcjonalność i… gratulacje, zadanie wykonane!
Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek problemów zawsze możesz zadzwonić po wykwalifikowanego ślusarza z całodobowego Pogotowia Zamkowego.