Widoczne i odczuwalne problemy z zamkiem w drzwiach wejściowych to sprawa do jak najszybszego rozwiązania. Na szczęście wymiana wkładki z zębatką, jak i bardziej tradycyjnej wkładki nie nastręcza większych trudności. Poznaj kilka niezbędnych kroków do zadowolenia z poprawionego bezpieczeństwa w domowym zaciszu.
Czego potrzebujesz
Wymiana wkładki z zębatką jest łatwa nawet dla osób, które nie czują się majsterkowiczami i nie mają dużego doświadczenia w domowych naprawach. Gdy zamek się zacina, a klucz wchodzi z oporami, nie pozostaje nic innego jak spróbować wymienić, nomen omen, kluczową część, czyli wkładkę. Ten model z zębatką to wymienny mechanizm, do którego wchodzi klucz.
Montaż i demontaż trwają dosłownie kilka minut. Musisz do tego doliczyć wizytę w sklepie lub zakupy w Internecie i oczekiwanie na przesyłkę. Koszty? Naprawdę niewielkie, szczególnie w odniesieniu do częstotliwości i istoty używania zamków. Nowy model z zębatką to koszt od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych. Do wykonania tego zadania nie potrzeba żadnych dodatkowych i specjalistycznych narzędzi ? jedynie standardowy śrubokręt, coś do mierzenia (np. szkolna linijka) oraz ostrze do otwierania opakowania zakupionego produktu (np. nóż lub nożyczki).
Poznaj rozmiar wkładki z zębatką
Żeby poznać lub upewnić się co do rozmiaru, najlepiej ją zdemontować i zmierzyć. Jak wspomnieliśmy, zabiera to tylko kilka minut. Należy uchylić drzwi i w ich wewnętrznej stronie zlokalizować śrubę na wysokości zamka. Jej wykręcenie spowoduje obluzowanie mechanizmu. Teraz wystarczy już tylko poruszać kluczem i jednocześnie wypychać ją na zewnątrz. Używaj siły, ale z rozmysłem. Na pewno się uda!
Wyłożoną wkładkę należy zmierzyć od środka w obu kierunkach. Prawdopodobne rozmiary to np. 30 x 30 mm czy 30 x 40 mm. Teraz już wiadomo, dlaczego są one na sklepowych półkach oznaczane np. 30/40. Jeżeli widzisz symbol ?G? przy jednej z liczb, to znak, że po tej stronie przymocowano gałkę do zamykania od wewnątrz. Praktyczne, choć nieobowiązkowe rozwiązanie!
Wymontowaną starą możesz zabrać ze sobą na zakupy lub zamontować z powrotem, jeżeli nie możesz zostawić domu pod czyimś okiem. W dyskontach budowlanych nie brakuje produktów dziesiątek producentów. Zwracaj uwagę na rozmiar, barwę oraz atesty i certyfikaty.
Lepiej wydać kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych więcej i mieć pewność, że zabezpieczenie zostało rzetelnie przebadane pod kątem odporności na włamanie niż żyć w ciągłej obawie o włamanie. Na szczęście nawet tańsze modele spełniają swoje zadanie i można je zamontować samodzielnie. Do zestawów najczęściej dołącza się komplet kluczy oraz instrukcję montażu.
Szybki montaż lub pomoc fachowca
Wymiana wkładki z zębatką lub bez powoli dobiega końca! Zakłada się ją analogicznie do tego, jak wyciąga. Tylko raz użyjesz śrubokręta, a do prawidłowego ustawienia konieczne są manipulacje kluczem. Po kilku minutach od powrotu ze sklepu możesz się już cieszyć nową wkładką.
Z wielu powodów możesz nie mieć czasu lub ochoty na samodzielną wymianę. Wtedy nie odkładaj sprawy w czasie, tylko jak najszybciej zadzwoń po mobilnego ślusarza, takiego jak pracownik Pogotowia Zamkowego. Wybór najlepszej produktu, szybki i dokładny montaż, dodatkowa konserwacja ? to wszystko kroki warte zaangażowania.
Twoje bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od Twoich decyzji. Na szczęście wymiana tego zabezpieczenia nie jest kłopotliwa. Gdy zamek szwankuje, możesz przezwyciężyć kryzys w niezwykle prosty sposób!