Gdy kupujesz zamek do nowych drzwi lub wymieniasz zepsuty mechanizm, stajesz przed bardzo dużym wyborem. W sklepach internetowych i stacjonarnych jest przecież tak wiele różnych produktów. Pewna rzecz szczególnie przykuwa Twoją uwagę: niektóre zamki kosztują 50 zł, inne nawet dziesięciokrotność ? 500 zł. Jak to możliwe? Czym się różnią? Poznaj owe kryteria, przy okazji przygotowując się do zakupu najlepszego rozwiązania dla Twojego domu.
Materiał i jakość wykonania
W większości przypadków cena jest wprost proporcjonalna do jakości zamka. Dla Ciebie może mieć znaczenie to, z jaką precyzją i z jakiego dokładnie materiału został on przygotowany. Jakość stali wykorzystanej przez producenta ma bezpośrednie przełożenie na funkcjonowanie produktu ? jego odporność na zniszczenie przez włamywaczy i niekorzystne czynniki, na przykład wilgoć. Solidne metale i stopy metali gwarantują większy spokój. Pamiętaj jednak, że żaden zamek, nawet wart pół tysiąca złotych, nadal nie przekłada się na 100-procentowe bezpieczeństwo. Niemniej jednak zdecydowanie warto postawić na jakość.
Wygląd
Chociaż większa część zamka jest schowana w drzwiach, dla niektórych liczą się nawet takie detale jak design. Wkładka, rygle i pozostałe elementy mechanizmu są mniej lub bardziej widoczne i dobrze, jeżeli pasują do stylu drzwi. W końcu inne modele pasują do drzwi stalowych niż do drzwi drewnianych. Dobrze, żeby kolor klamki odpowiadał . Dzięki temu uzyskasz jednorodny, pożądany efekt wizualny. W końcu spójność to podstawa wizerunku… nawet w przypadku drzwi!
Renoma producenta
Na wyższe ceny mogą sobie pozwolić producenci, których grupa docelowa niejako zgadza się na nie najniższe stawki. Oczywiście, na markę trzeba sobie zapracować. Przykładem może być polska firma GERDA z ponad 25-letnim doświadczeniem na rynku, a to tylko jeden z topowych producentów w naszym kraju. Renoma jest zasługą nieustannego udoskonalania produktów, na przykład zamków. Doświadczeni włamywacze, rozpoznając model warty kilkaset, a nie kilkanaście złotych, w wielu przypadkach mogą się poważnie zastanowić, czy warto ryzykować, skoro to tak trudne do sforsowania przejście…
Zabezpieczenia
Przechodzimy do bodaj najważniejszego punktu. Zamki różnią się ceną przede wszystkim ze względu na liczbę i rodzaje zabezpieczeń. Te najdroższe mają zaawansowane systemy kontroli dostępu, podczas gdy najtańsze są wyposażone wyłącznie w niepozorny rygiel, który można wyłamać jednym silniejszym pchnięciem skrzydła. Dla każdego klienta powinny liczyć się ryglowanie, liczba możliwych kombinacji, kontrola nad dorobieniem kluczy i wiele innych rozwiązań, które decydują o zwiększeniu bezpieczeństwa. Jeżeli masywność, utwardzenie i wzmocnienie zamka zatrzymuje potencjalnego złodzieja, to warto za to zapłacić nawet kilkaset złotych.
Certyfikaty, antywłamaniowa specyfikacja
Wyższe ceny są domeną zamków, które przeszły szereg badań udowadniających wyjątkową jakość. Istnieją bowiem normy i uniwersalne standardy weryfikowane za pomocą obiektywnych, uniwersalnych badań specjalistycznych ośrodków. Tego typu certyfikaty antywłamaniowe obrazują, jaki czas jest potrzebny do zniszczenia danego zabezpieczenia i jakie są jego praktyczne właściwości. Dlatego nie kupuj drogich produktów, jeżeli nie są certyfikowane przez zaufane grupy badawcze.