Choć większość spraw związanych ze ślusarką i bezpieczeństwem domu warto od razu powierzyć wykwalifikowanym specjalistom, są czynności, które możesz wykonać samodzielnie nawet bez fachowej, szczegółowej wiedzy. Jedną z nich jest wymiana wkładki w drzwiach. Dowiedz się, jak to zrobić metodycznie, krok po kroku.
1. Oceń potrzebę
Czym w zasadzie różni się wymiana wkładki od całego zamka? Otóż jest to element, do którego wchodzi się klucz i przekręca, dzięki czemu otwiera on lub zamyka drzwi. Jeśli więc chcesz posługiwać się nowym kluczem, w zupełności wystarczy wymiana wkładki. Kiedy to zrobić? Gdy mechanizm przestaje działać prawidłowo, a konserwacja specjalnym preparatem nie pomaga. Albo gdy po prostu zamierzasz odnowić zabezpieczenia i powstrzymać niepożądanych gości. Decyzja należy do Ciebie, a koszt nie jest wysoki.
2. Wykręć starą wkładkę
Nową kupisz przez Internet, w specjalistycznym sklepie lub po prostu w jednym z popularnych składów budowlanych. Zanim jednak to zrobisz, poznaj jej rozmiar ? bez tego zakupy mogą być nietrafione. Przygotuj śrubokręt krzyżakowy oraz linijkę (coś do dokładnego mierzenia w milimetrowej skali). Uchyl drzwi. Widzisz? Mniej więcej na jej wysokości, a więc tego miejsca, gdzie znajduje się zamek, jest śruba. Wykręć ją i wyjmij. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wypchnąć element z całego zamka i drzwi. Jeżeli coś haczy, poruszaj kluczem. Odrobina siły, cierpliwości i już ? stara wyjęta. Po zmierzeniu, o którym za chwilę, możesz ją włożyć z powrotem, do czasu montażu nowego mechanizmu, chyba że to niemożliwe. W takim wypadku pozostaw dom pod opieką lub wezwij pogotowie zamkowe.
3. Zmierz rozmiar wkładki
Połóż na dobrze oświetlonym miejscu i dokładnie zmierz od środka w obie strony. Najbardziej prawdopodobne wyniki to 30, 45 lub 50 mm. Jeżeli więc zabezpieczenie ma z jednej strony 30 mm, a z drugiej 35 mm ? pora na zakup identycznego rozmiaru, oznaczonego przez producenta jako 30/35. Skąd na półkach sklepowych produkty bębenkowe 30/40G? Litera oznacza gałkę, wbudowane pokrętło od wewnętrznej strony ? niezwykle wygodne rozwiązanie np. w domu zamieszkanym przez wiele osób, które notorycznie zostawiają klucze w zamku.
4. Wybór konkretnej wkładki
Pora na zakupy w jednym z wspomnianych miejsc. Chociaż wymiary są zbliżone, rynek wypełnia zróżnicowany asortyment zabezpieczeń. Mogą być niklowane, satynowane, mosiężne. Zdecyduj, na jakim kolorze najbardziej Ci zależy od strony wizualnej ? to przecież ważne w przypadku drzwi zewnętrznych. Warto przyjrzeć się bliżej propozycjom czołowych producentów, takich jak GERDA czy LOB, Mul-T-Lock itd. Nie bez powodu droższe produkty posiadają atesty i certyfikaty. Ze względu na zabezpieczenia i cechy konstrukcyjne po prostu sprawiają więcej problemów potencjalnym włamywaczom. Zakup nowego modelu to kosz kilkudziesięciu lub stu kilkudziesięciu złotych. Raz na jakiś czas warto w ten sposób zainwestować w bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców.
5. Montaż nowej wkładki
Jeżeli z zamka jest wyjęta stara, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować nowy mechanizm, który da możliwość korzystania z nowego zestawu kluczy (dołączanych standardowo, dostępnych w sklepach). Cała czynność jest analogiczna do demontażu. Wystarczy spokojnie ją wsunąć zgodnie z jej wymiarami, przekręcając klucz w celu idealnego dopasowania. Gdy śrubę daje się wkręcić, a mechanizm jest na swoim miejscu i nie blokuje się ? wszystko przebiegło bez problemu. Gratulacje!
Jak widać, demontaż i montaż nowej wkładki nie należy do skomplikowanych zadań, choć wymaga nakładów czasu i pieniędzy. W wielu sytuacjach wygodniej jest po prostu zadzwonić po fachowca, który przy okazji dysponuje większym dostępem do zabezpieczeń renomowanych producentów. Oblicz korzyści i podejmij decyzję, która podniesie poziom ochrony Twojego domu lub mieszkania! Zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy.