Zastanawiasz się, czy wymiana wkładki w drzwiach GERDA wymaga specjalistycznej wiedzy i dostępu do profesjonalnych narzędzi? Wręcz przeciwnie – udowodnimy Ci, że w kilku krokach jesteś w stanie przeprowadzić samodzielny demontaż i montaż! Marka nie ma tu większego znaczenia, bo działanie zawsze opiera się o kilka powtarzalnych etapów. Do dzieła!
1. Oceń potrzebę wymiany
Po pierwsze, wymiana wkładki w drzwiach firmy Gerdalub jakiejkolwiek innej marki powinna mieć uzasadnienie, aby przypadkiem nie zamienić lepszego modelu na gorszy. Jeżeli wszystko do tej pory zdaje egzamin, wymiana może mieć charakter prewencyjny, co dla wielu osób stanowi wystarczający argument. Jeśli natomiast Twój zamek szwankuje, klucze nie chcą się wyjmować, spróbuj czyszczenia i naprawy, ale chyba lepiej wyjdziesz na zamontowaniu nowego, atestowanego rozwiązania. To nie jest takie trudne.
2. Zdemontuj i zmierz wkładkę
Uchyl drzwi wejściowe. W ich wewnętrznej stronie, poniżej klamki, na wysokości mechanizmu widać pojedynczą śrubę. Należy ją wykręcić, używając do tego standardowego wkrętaka, który niemal na pewno znajduje się w którejś z Twoich szuflad. Po usunięciu śruby wystarczy przekręcać klucz, aby swobodnie, metodą prób i błędów wysunąć nową na zewnątrz lub wewnątrz domu.
3. Mierzenie właściwego rozmiaru
Pora przekonać się, z jakim rozmiarem zabezpieczenia masz do czynienia. Połóż ją na płask i użyj linijki, sprawdzając, jakie odległości dzielą środek od obu krawędzi. Wynik – np. po 30 mm z obu stron – oznacza, że musisz zakupić wkładkę 30/30. Z kolei symbol typu 30/40G oznacza, że po 40-milimetrowej stronie znajduje się gałka do zamykania drzwi od środka, alternatywa wobec klucza. To wygodne rozwiązanie, które warto rozważyć, aby w przyszłości uniknąć nieporozumień przez pozostawianie kluczy w zamku, co blokuje dostęp do domu innym mieszkańcom.
4. Zakup nowej wkładki
Ze starą w kieszeni lub zanotowanym rozmiarem udaj się na zakupy. Możesz je zrobić przez Internet, ale wiele produktów renomowanych producentów znajdziesz choćby w sklepach specjalistycznych i popularnych dyskontach budowlanych. Sprawdź przede wszystkim rozmiar, ale nie zapominaj o atestach i certyfikatach. Ważne są także takie parametry jak materiał wykonania, liczba udoskonaleń czy kolor pasujący do klamki i drzwi. Koszt nowego egzemplarza to od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych.
5. Wymiana wkładki w drzwiach Gerda (lub innych)
Pora na kulminację działań – zainstalowanie nowego mechanizmu! Jeżeli spodziewasz się dodatkowych, nowych trudności… cóż, powinno ich zabraknąć! Montaż jest bowiem równie łatwy, co demontaż. Przekręcając klucz w obie strony, wystarczy wsunąć element do otworu zamka i dopasować ją poprzez umieszczenie w prawidłowej pozycji. Jeżeli klucz swobodnie się przekręca i jest możliwość równego dokręcenia śruby – misja zakończona sukcesem. W ten sposób wszystko przebiegło szybko i bez zbędnych komplikacji. Poziom bezpieczeństwa wzrósł, a drzwi zyskały na funkcjonalności.
Wymiana wkładki w drzwiach Gerda należy do jednej z usług Pogotowia Zamkowego. Jeżeli nie masz czasu lub ochoty na samodzielny montaż, po prostu skontaktuj się z firmą zatrudniającą wyłącznie profesjonalnych ślusarzy. Pomoc jest szybka, tania i fachowa, a co istotne – całodobowa na terenie Warszawy i okolic. Po prostu zadzwoń!