Budujesz lub remontujesz dom? Zarządzasz obiektem wymagającym poprawek pod kątem bezpieczeństwa? W takim razie zapewne stoisz przed koniecznością wyboru i zakupu zamków oraz wkładek. Nie wiesz, na co zwracać uwagę? Właśnie dla Ciebie powstał ten artykuł. Dowiedz się, jakie czynniki brać pod uwagę, aby rozsądnie wydać zagospodarowane środki na zamki i wkładki. To naprawdę nie jest trudne!
1. Zastosowanie i potrzeby
Najpierw należy się zastanowić, jaką konkretnie rolę ma spełniać dany zamek. Inaczej traktujemy bowiem solidne zabezpieczenia do drzwi czy bram, które mają powstrzymywać włamywaczy, a inaczej takie, które zakładamy np. do sypialni lub łazienki, żeby nikt z domowników nie przeszkodził nam w niewłaściwym momencie.
Zamki szeroko dostępne na rynku dzielą się przede wszystkim na nawierzchniowe oraz wpuszczane. Te pierwsze warto wybierać głównie do pomieszczeń wewnętrznych, np. gabinetów lub pokojów, gdzie zależy nam na prywatności, a nie obawiamy się centralnego włamania z użyciem wszystkich dostępnych środków. Tymczasem modele wpuszczane, solidniejsze i wytrzymalsze, lepiej zarezerwować na potrzeby drzwi zewnętrznych, wejściowych. Zasadniczo najoptymalniej jest w takich drzwiach zastosować oba typy zamków, aby mieć zwiększone poczucie bezpieczeństwa przez cały czas.
2. Rozmiar i dopasowanie
Zarówno jeśli chodzi o zakup całego zamka, jak i pojedynczej wkładki znaczenie ma oczywiście rozmiar. Skrzydła drzwiowe czasami są sprzedawane już z miejscem na włożenie mechanizmu, w innych przypadkach trzeba je wyciąć samodzielnie (lub to zlecić). Dlatego kaseta produktu wpuszczanego musi ściśle pasować do przygotowanego miejsca. Nieco łatwiej jest z produktami nawierzchniowymi, które po prostu przykręcamy do wewnętrznej strony drzwi.
Również wkładki trzeba kupować ściśle według rozmiarów. Na szczęście mierzenie nie stanowi żadnej trudności, a oferta rynkowa jest zestandaryzowana. W ostateczności poszukujesz wkładek sprzedawanych z opisami np. 30-35, 30-50, 30-30, co oznacza, po ile milimetrów ma wkładka z danej strony zamka.
3. Certyfikaty i renoma producenta
Gdy już wiesz, jakie jest przeznaczenie zabezpieczeń, a także znasz jego wymagane rozmiary, pora przejść do zakupów. Jak wspomnieliśmy, nie brakuje firm, które produkują dobre, cenione rozwiązania. Idąc do specjalistycznego sklepu lub stojąc przed ogromną półką w dyskoncie budowlanym, można być oszołomionym liczbą dostępnych, konkurencyjnych produktów. Jak zatem wybrać zamek lub wkładkę?
W pierwszej kolejności warto pokierować się renomą producenta. Oczywiście, będąc osobą spoza branży, nie przyswoisz tych informacji z miejsca. Jednak o danym rozwiązaniu dużo mówi fakt posiadania certyfikatów. W Polsce ceni się przede wszystkim niezależne badania takich ośrodków jak Instytut Techniki Budowlanej oraz Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Firmy lubią również podkreślać certyfikat NATO lub zgodność z normami ISO. Im więcej takich wiarygodnych referencji, tym lepiej. Warto przemyśleć zakup w głównej mierze pod kątem jakości.
4. Cena
Widzisz? Cena dopiero jako czwarty w kolejności czynnik do analizy. To nie przypadek, ponieważ na zamkach, wkładkach i, szerzej, zabezpieczeniach nie warto oszczędzać. Produkt może być droższy np. o kilkadziesiąt złotych, a zdecydowanie lepiej powstrzymać włamywaczy oraz sprawdzać się w codziennej eksploatacji. Dlatego szukaj oszczędności, korzystaj z promocji, ale nie za wszelką, nomen omen, cenę. Po prostu wyważ złoty środek pomiędzy dostępnym budżetem a swoimi potrzebami i ofertą rynkową.
5. Inne czynniki
Oczywiście, im większa wiedza na temat zabezpieczeń, tym więcej czynników bierze się pod uwagę. Można rozważać np. szczegółowe właściwości materiałów, sposób serwisowania w przyszłości, opinie ekspertów oraz klientów itd. Jeśli masz czas i możliwości, porównuj jak najwięcej elementów, aby wybrać możliwie najlepiej.
W praktyce możesz nie mieć ochoty lub czasu na tak zaawansowane zakupy. Warto wtedy postawić na współpracę z fachowcami, np. naszym Pogotowiem Zamkowym. Nasi pracownicy są w stanie zaproponować optymalne rozwiązania w danej sytuacji, sprzedać zabezpieczenia, zainstalować je, a później serwisować, gdy zachodzi taka potrzeba. Najważniejsze, żeby we własnym domu lub firmie czuć się maksymalnie bezpiecznie!