Zamki dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: nawierzchniowe oraz wpuszczane. Warto poznać je lepiej, aby podczas remontu lub aranżacji mieszkania dobrać odpowiednie zabezpieczenia do swoich potrzeb i przeznaczenia pomieszczenia. Zapraszamy do lektury!
Zamki wpuszczane
To podstawowe produkty w drzwiach zewnętrznych. Działają dzięki przekręceniu klucza, który przesuwa ryglowanie i otwiera. Im większa liczba rygli i lepsza jakość materiału ich wykonania, tym większa szansa, że włamywacz będzie miał problem z dostaniem się do środka.
Jak sama nazwa wskazuje, te wpuszczane są w dużej mierze ukryte wewnątrz skrzydła drzwi. Kupując nowe drzwi do domu i pokojów, z reguły możesz zdecydować, czy dostajesz wariant z miejscem na zamek, czy musisz wyciąć go samodzielnie. Na szczęście dzięki możliwościom Internetu i niezliczonym poradnikom zapewne poradzisz sobie z wycięciem.
Zamki wpuszczane wymagają założenia odpowiedniej wkładki, czyli elementu, do którego wkłada się klucz. Co istotne, nawet gdy dochodzi do awarii wkładki w przypadku tego rodzaju zabezpieczeń nie trzeba demontować ani wymieniać całego mechanizmu, a jedynie ten pojedynczy element, warty około kilkudziesięciu złotych.
Zwłaszcza modele antywłamaniowe wpuszczane są odporne na przewiercenia. Stosuje się je w wielu drzwiach, również tych pokojowych, ale przede wszystkim w drzwiach zewnętrznych. To zabezpieczenie zawsze powinno być najlepsze i możliwie kosztowne, aby mieć pewność, że zrobiło się wiele dla bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich. Na tej kwestii nie warto oszczędzać!
Zamki nawierzchniowe
Modele nawierzchniowe również są dość popularne i powszechne. To mechanizmy zabezpieczające, które instaluje się na drzwiach od wewnątrz i przekręca, żeby zaryglować drzwi. Ta metoda powinna być jedynie dodatkowym uzupełnieniem zamka wpuszczanego, ale nie jedynym zabezpieczeniem. Dlaczego? Ponieważ nawierzchniowy bardzo łatwo sforsować, używając siły.
Dlatego modele nawierzchniowe instalowane jako wyłączne zabezpieczenie sprawdzają się co najwyżej w pokojach, w których potrzebujesz odrobiny prywatności. Jednak jeśli chodzi o ochronę całego budynku, używaj tych nawierzchniowych jako ciekawego dodatkowego zabezpieczenia. Wtedy zyskasz dodatkową ochronę, a przy okazji wygodę w codziennym użyciu.
Pomoc ślusarza
Wybór zamków wbrew pozorom jest trudny. Dlaczego? Ponieważ:
- na rynku istnieją bardzo duża konkurencja i różnorodność produktów;
- ceny nie zawsze podpowiadają, który wybór jest lepszy;
- normy i certyfikaty zabezpieczeń nie są czytelne dla niezaawansowanych klientów;
- produkt musi być ściśle dopasowany do rozmiarów drzwi i odpowiadać przeznaczeniu konkretnego pomieszczenia.
To tylko część wątpliwości, jakie ogarniają nas w trakcie kupowania i wybierania nowego zabezpieczenia. Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie w tym temacie, uzupełnij wiedzę, korzystając ze stron takich jak nasza lub skontaktuj się z naszym Pogotowiem Zamkowym, które doradzi w kwestii wyboru zabezpieczenia, a przy okazji skutecznie zainstaluje go drzwiach. Powodzenia!